legitímne čiarové kódy

„Čiarové kódy z dôveryhodného zdroja“

Ako potvrdiť pôvod našich čiarových kódov?

 

Čiarové kódy EAN alebo UPC sú čísla, ktorá slúži ako jedinečné identifikátory produktov v maloobchodnom predaji. Čas od času sa stane, že predajca od niektorého z našich zákazníkov požaduje potvrdenie pôvodu a legitimity ich čiarových kódov. V poslednej dobe je to predovšetkým spoločnosť Amazon, ktorá začala od predajcov vyžadovať čiarové kódy EAN / UPC. Ako je možné Amazonu potvrdiť, že kódy získané od International Barcodes Network sú legitímne?

Systém čiarových kódov

Najprv niekoľko základných informácií o tom ako čiarové kódy fungujú. Všetky legitímne 13-tich miestne čiarové kódy EAN (vrátane ich 12-tich miestne podmnožiny UPC používané predovšetkým v severnej Amerike), pochádzajú z jednej pôvodnej databázy. Kódy EAN a UPC sa nevytvárajú spojením tzv. „Kódu krajiny“ s „firemným kódom“ ale užívateľom sa prideľujú alebo predávajú. Globálne najväčším poskytovateľom čiarových kódov je spoločnosť GS1. Pre získanie kódov od miestnej pobočky GS1 je najprv potrebné sa zaregistrovať a za registráciu zaplatiť. Následne si firma môže za ročný poplatok „prenajať“ čiarové kódy. Okrem spoločnosti GS1 ale existujú aj nezávislí poskytovatelia, ktorí tak ako naša spoločnosť International Barcodes Network (IBN) predávajú čiarové kódy za jednorazovú cenu bez ďalších poplatkov. Tieto kódy pochádzajú takisto z pôvodnej databázy GS1, ale nespadajú pod kontrolu spoločnosti GS1.

Pretože GS1 nespravuje voľnopredajné kódy, tieto čísla nie sú v databáze GS1 ďalej aktualizovaná – pri vyhľadávaní sa zobrazí posledná vlastník licencie. Ak predajca (v poslednej dobe napr. Amazon) považuje databázu GS1 za jedinú legitímnu databáze kódov, môže dôjsť k mylnému záveru, že kódy vlastný niekto iný. Nie je tomu tak – jedná sa iba o neaktuálne informácie v databáze GS1.

Ako dokázať legitímnosť vášho kódu?

Naše kódy sú garantované, skôr nepoužité kódy. Certifikát o pridelenie GTIN, ktorý naši zákazníci dostanú spolu s zakúpenými čiarovými kódmi potvrdzuje vlastníctvo kódu a záruku, že rovnaké číslo nevydá naša spoločnosť nikomu inému. Tento certifikát je potreba poskytnúť predajcovi. Ďalším krokom je registrácia čiarových kódov v databáze International Barcodes Database. Registrácia je pri zakúpení balíčka kódov  bezplatná a je možné ju vykonať na https://barcodesdatabase.org/cs/registrace-carovych-kodu/. Zaregistrovaný čiarový kód sa dá v databáze International Barcodes Database dohľadať takmer okamžite. Počas niekoľkých hodín max. Dní dôjde aj k aktualizácii internetového vyhľadávača google a následne je možné zaregistrované číslo dohľadať aj cez google. V prípade, že predajca má aj naďalej pochybnosti o legitimite kódu sme našim zákazníkom k dispozícii a radi situáciu s predajcom osobne preberieme a vybavíme.

Naša záruka

Záruka na naše kódy je k dispozícii tu. Za dobu našej činnosti poskytla IBN státisíce čiarových kódov zákazníkom vo viac ako 120 krajinách sveta a prevažná väčšina z nich nemá s kódmi žiadne problémy. V ojedinelých prípadoch, napr. keď sa predajca rozhodne akceptovať len kódy prideľované spoločností GS1, môžu naši zákazníci využiť možnosť vrátenia platby podľa pravidiel popísaných tu.